Usługi kurierskie – pomysł

firma

Mój mąż zamierza założyć firmę. Finalizuje rejestrację działalności gospodarczej i gromadzi pieniądze. Chce również na ten cel przeznaczyć znaczną część wspólnych oszczędności i pożyczkę z banku wziętą pod zastaw naszego mieszkania i działki. Niestety nie mam przekonania do pomysłu męża (to ma być firma wykonująca usługi kurierskie).

Niektórzy mówią mi, że usługi kurierskie to dobry pomysł na biznes, gdy coraz więcej ludzi korzysta dzisiaj z firm, które oferują usługi kurierskie. Ja jednak mam obawy, gdyż już kilka razy dopłacałam do przedsięwzięć mojego męża. Ponieważ boję się bankructwa nowej firmy męża, chciałam zabezpieczyć przynajmniej część naszego dorobku. Chciałam nie dopuścić do tego, by stanowił on gwarancję spłaty kredytu.

W tej sytuacji poradziłam się prawnika i dowiedziałam się, że moje obawy, że ewentualne niepowodzenia w nowym przedsięwzięciu męża, mogą zagrozić wspólnemu majątkowi są jak najbardziej uzasadnione. Za wszelkie długi powstałe w czasie trwania małżeństwa odpowiadają solidarnie oboje małżonkowie. Przed wspólną odpowiedzialnością można się jednak obronić, zawierając przed notariuszem umowę o zniesieniu wspólnoty majątkowej. Do zawarcie takiej umowy potrzebna jest oczywiście zgoda obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie są zgodni to nie stanowi to problemy. Jeśli jednak jedno z małżonków nie wyraża zgody to drugie może się o to starać sądownie. Jednak starania te muszą być poparte dowodami. Za ważne dowody są uznaje: alkoholizm, hazard, zaniedbywanie rodziny, lekkomyślność i nieodpowiedzialność w interesach.

Trochę to wszystko skomplikowane. Zatem chyba nie pozostaje mi nic innego jak po prostu zaufać mężowi i zgodzić się na te jego firmę. Może rzeczywiście przyniesie nam zyski? Ale postawie mężowi warunek, że to będzie jego ostatni biznes jeśli teraz nie wyjdzie to już nigdy więcej nie będzie kolejnych firm.

Porad udzielał prawnik z Rybnika. Zobacz jego stronę!