Dotacje unijne – od czego zacząć?

finanseJak to zwykle w życiu bywa – nie ma idealnych rozwiązań. Jak to mówi stare porzekadło: każdy medal ma dwie strony. Tak samo jest z dotacjami unijnymi. Choć niewątpliwie dotacje dla firm stanowią dla przedsiębiorców łakomy kąsek, to jednak mają też i swoje wady. Warto o tym wiedzieć zanim zacznie się przygotowywać i wdrażać działania, których skutkiem może być pozyskiwanie funduszy unijnych.

Trudności

Na początku zacznijmy może od wad dotacji, a właściwie tego, co przedsiębiorcy uznają za uciążliwe i dość skomplikowane.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że procedura dotycząca złożenia wniosku o przyznanie dotacji i związana z nią momentami naprawdę duża ilość wymaganych dokumentów, sprawiają, że jeśli dana firma ubiegająca się o przyznanie środków nie posiada odpowiednich kwalifikacji i umiejętności w tej materii, powinna wspomóc się profesjonalistami i zlecić to zadanie podmiotowi, który zajmuje się pozyskiwaniem funduszy unijnych.

Minusem jest niewątpliwie także czas, w którym rozpatrywane są wnioski. Dość często zdarza się, że procedury się wydłużają, przez co wstrzymywane są inwestycje. W przypadku niektórych realizacji, stanowi to nie lada problem, z którym czasem ciężko się uporać. Nadrobienie zaległości nieraz bywa również bardzo trudne.

Korzyści

Faktem jest jednak, że dotacje mają również sporo korzyści. Pozyskiwanie funduszy unijnych stanowi dla przedsiębiorstwa impuls do rozwoju. Środki te umożliwiają realizację szeregu przedsięwzięć, których sfinansowanie byłoby bardzo trudne. Dotacje to również dobra lekcja terminowości i rzetelności zarówno w planowaniu działań, jak również w ich rozliczaniu. Bywa tek, że banki nie chcą udzielić kredytu, a istnieje możliwość sfinansowania przedsięwzięcia dzięki dotacjom.

Ogromne ilości funduszy już przyznane w ramach różnych programów operacyjnych miały pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorstw oraz poprawę ich konkurencyjności na rynkach lokalnych i zagranicznych. Otrzymawszy pieniądze z Unii, przedsiębiorstwo może zakupić nowy sprzęt unowocześniający produkcję, zastosować innowacyjne technologie czy zorganizować szkolenia dla pracowników.