Zakładamy firmę – czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac?

kadryPoczątkujący przedsiębiorcy zakładając firmę najczęściej dysponują dość ograniczonymi możliwościami organizacyjnymi i finansowymi. Wielu z nich nie ma jeszcze pełnej wiedzy o prowadzeniu firmy i przede wszystkim chcieliby skupić się na jej właściwej działalności. Z tego powodu rozważają outsourcing kadr i płac. Przeczytaj, jakie wady i zalety ma to rozwiązanie oraz kiedy warto się na nie zdecydować.

Decyzja o zleceniu niektórych działań firmy (na przykład prowadzenia działów kadr i płac) firmie zewnętrznej oznacza, że ubędzie nam obowiązków, nie będziemy musieli zatrudniać na stałe tyle osób, co wcześniej i tym samym zmniejszymy koszty. Pozbędziemy się także odpowiedzialności, która zostanie scedowana na barki osób doświadczonych w danej tematyce. W ten sposób również będziemy mogli uniknąć kosztów, które musielibyśmy przeznaczyć na regularne szkolenia personelu w tej dziedzinie. Jednocześnie nie musimy również utrzymywać tak rozbudowanej bazy technicznej i lokalowej jak w przypadku zatrudniania większej ilości osób, często mogąc przy tym korzystać z zasobów firmy outsourcingowej.

Niestety, outsourcing kadr i płac w przypadku nowej firmy ma również kilka wad. Najbardziej oczywistą z nich jest fakt, że to rozwiązanie również może być kosztowne, zwłaszcza jeśli firma outsourcingowa, z której usług korzystamy, jest bardzo doświadczona i renomowana. Często jednak po przeliczeniu wszystkich kosztów okazuje się, że jest to jednak tańsze wyjście. O wiele większym niebezpieczeństwem z punktu widzenia przedsiębiorcy bywa utrata kontroli nad ważnym dla firmy obszarem. Niebezpieczne mogą być również konsekwencje prawne, jakie poniesiemy, jeśli firma outsourcingowa czegoś zaniedba.